En İyi Özel Kedi Mamaları

İster sokakta, ister evlerimizde yaşayan her bir kedinin, sağlığıyla ilgili özel bakıma ihtiyacı bulunabiliyor. Tabii ki her zaman ilk durağımız veteriner olması gerekli.

Özel Kedi Maması Nedir?

Fakat veterinerdeki bakım/tedavisinin ardından, o operasyon ile ilgili özel şekilde üretilmiş mamalara geçiş yapmak gerekiyor.

Özel ihtiyaçlara sahip kediler için idrar yolları, böbrekler veya mide..vs gibi hayati organları korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla firmalar çeşitli mama versiyonları üretiyor.

En İyi Özel Kedi Mamaları

Ben de farklı firmalardan, farklı amaçlara yönelik ürünleri topladığım “En İyi Özel Kedi Mamaları” listesini sizler için derledim. Keyifli okumalar.

Bölüm notu: Bu ve diğer listelerdeki incelemeler/sıralamalar öncelikle kişisel olarak gözlemlediklerim ve ardından ince eleyip, sık dokuyarak yaptığım araştırmaların neticesinde oluştu. Bu bölümdeki içerikleri ortaya çıkarırken önyargıdan kaçmak, tamamen objektif olabilmek adına ücretsiz edinilmiş ürün kullanılmadı.

Happy Cat – Minkas / Hairball Control

Almanya üretimi olan Happy Cat markasının, midede tüy yumağı oluşumunu önlemek için piyasaya sürdüğü “Hairball Control” modeli ülkemizde rahatlıkla bulunabiliyor.

Omega 3 & Omega 6 yoğunluklu olmasının yanı sıra, vitamin ve yağ asitleri ile desteklenmesi oldukça önemli. %72 gibi kritik oranda sağladıkları tavuk etinden gelen %30 ham protein gayet yeterli miktarda. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor ve potasyum ile de midenin korunması amaçlanmış.

Midedeki tüy yumağı oluşumun önüne geçiyor olmasına ek olarak, iddialarına göre içindeki yuka bitkisi özü ile kedi artıklarından yayılan kokunun önüne geçilmesi planlanmış. Yuka bitkisini araştırdığımda, kedi mamalarındaki kullanımının sadece koku önleme amacına sahip olduğunu ve kesinlikle toksik etki yapmadığı öğrendim. İçiniz rahat olabilir gibi görünüyor an itibariyle.

Şeker ve gıda renklendiricisi içermiyor olması başka bir artı olarak yazabiliriz.

Bozita – Sensitive / Diet&Stomach

Bozita’nın ilk gördüğüm anda dikkatimi çeken ürünü Diet&Stomach, gerçek anlamda özenle hazırlanmış içeriklerden birine sahip. Bu mamanın odak noktası hassas mide yapısı bulunan kedilerimiz.

Düşük enerjili olan bu özel kedi maması, sadece %10 oranında yağ içeriyor ve bu da mamayı özellikle hassas midesi ve/veya kilosu yüksek olan kediler için doğru tercih haline getiriyor. İlginç gördüğüm yanlarından biri de, standartların dışında olan taze geyik eti içeriği. Damak tadı ve sindirim kolaylığı açısından üst seviye tercihlerden biri denilebilir. Oldukça düşük yağ oranındaki geyik, kesinlikle tercih sebebi olacak protein kaynağını oluşturuyor. Aynı zamanda L-Karnitin aminoasiti ile metabolizmanın hızlanması da sağlanıyor.

İsveç firması, son olarak doğal maya ve magnezyum, kalsiyum gibi çeşitli mineralleri de ekleyerek kedimizin genel sağlığına da destek veriyor.

Sanabelle / Urinary

Kedilerimizin en sık karşılaştığı sağlık problemlerinden birisi de boşaltım sistemiyle ilgili oluyor. Böbrek taşları veya ince bağırsaktaki tıkanıklıklar gibi can sıkıcı sorunlara yönelik üretilen özel kedi mamalarından birisi de Sanabelle’in “Urinary” modeli.

İdrar yolları içerisindeki potansiyel gerilimleri azaltarak, böbrekteki sorun oluşumunun önüne geçilebiliyor. Ek olarak, böbrekteki taş oluşumu ve enfeksiyonların da etkin kontrolüne de imkan sağlıyor.

Titizlikle inşa ettikleri, miktarları oldukça azaltılmış mineral ve protein (%70 tavuk etinden gelen) oranları ile birleşen %5 oranındaki taze ciğer ile kaliteli proteinin sağlanması amaçlanmış. İçeriğindeki bir diğer önemli malzeme ise, somon yağı. Somon yağından gelen ve çinko içeren omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, sağlıklı tüy ve cilt için destek görevi görüyor.

Herhangi bir renklendirici, tatlandırıcı veya koruyucu madde içermeyen Sanabelle Urinary, tahılın hiçbir cinsini içermiyor. Alerjilere karşı da gayet iyi düşünülmüş bir detay.

En önemli antioksidanlardan olan e vitamini ve selenyum içeriyor olması da, firmanın enfeksiyonlara karşı duruşunu net bir şekilde gösteriyor. İçerdiği bir diğer dikkate değer malzeme ise hindiba. Hindiba, bağırsaklardaki kötü bakteri oluşumunu engellemek, sağlıklı iç duvar atmosferini sağlamak için kedimizin ihtiyacı olan kritik bir prebiyotik.

Pro Plan – Delicate / Healthy Kidneys

Pro Plan’ın doğrudan böbrek sağlığına odaklı ürettiği Optirenal tekniğini içeren modeli, kuzu etini hayvansal proteinin sağlanması amacıyla kullanırken, herhangi bir tahıl ürünü içermiyor. Benzersiz olduğunu iddia ettikleri mama tanesi tasarımlarının ise, plak ve tartar oluşumunu önlediğini beyan ediyor Purina.

Kuzu etinden gelen %40 oranındaki protein, yumurta ve maya ile birleştiğinde bağışıklık sistemi üzerinde destekleyici bir yapıya bürünmüş. Ancak mısır, mısır nişastası ve gluten unu içermesi hassas böbreklere sahip bir kedi için ne derece faydalı olabilir tartışılır.

Vitamin c, vitamin e ve çinko ekiyle de antioksidan birleşimi oluşturulmuş.

Üst seviye kabul edilen bir markadan, içerik anlamında o kadar da üst seviye olmayan bir özel kedi maması yorumunu getirebilirim gönül rahatlığıyla.

Hills Science Plan / Hairball Indoor 7+

Tüy yumakları kedilerimizin gençlik dönemlerinde büyük sorunlar teşkil etmiyor olsa da, 7 yaş ve üzerindeki yaşlı kedi kategorisindeki kedilerimiz için midede rahatsızlık verici hale gelebiliyor. Bu sebepten dolayı Hill’s’in Science Plan kategorisinde ürettiği “Hairball Indoor 7+” serisi, nokta atışı bir ürün gibi duruyor.

Özel lif üretim tekniğiyle geliştirdikleri özel kedi mamasının, bağırsak fonksiyonlarını desteklediği ve yutulan tüy yumaklarının sistem boyunca rahat ilerlemesini sağladığını iddia ediyor firma.

Kurutulmuş tavuk ve hindi ile %32 civarı bir protein sağlanmış. Bunun yanında omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de oldukça önemli eklentiler cilt ve tüy sağlığı anlamında.

Dengeli bir şekilde düşürülmüş yağ ve kalori içeriği de kilo kontrolünün sağlanması için yerinde bir karar. Yaşlı çene kasları için de özel üretim mama tanesi de güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne olursa olsun, bu kategorideki mamaları kullanmadan önce veterinerinizin fikrini sorun ve önceliği onun tavsiyesine göre verin. En nihayetinde bu kategorideki bütün mamalar spesifik eksikliklere veya aksaklıklara göre özel üretilmiş mamalar.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz