Kediler Ve Taurin

Taurin, normal şartlarda karaciğerde bulunan gerekli aminoasitlerden biridir. Fakat bu durum kedilerde biraz daha farklıdır, çünkü ilgili enzim sistemi nadiren aktif olarak kullanılır.

Taurinin Kediler İçin Önemi Var Mı?

Bir çok kedi maması içinde yer alan taurin, onların kritik seviyelerde taurin yoksunluğu çekmemeleri adına önemli bir aminoasit desteği sunuyor. Fakat şöyle bir durum var; kedilerde taurin eksikliği ancak çok tehlikeli seviyelere indiği zaman belirti gösteriyor ve bu noktaya gelindiğinde onun sağlığına doğrudan tehdit yaratabiliyor.

Kedilerde Taurin Eksikliği

Geri dönülemez hasarlara yol açabilecek olan taurin eksikliğinin en ciddi sonuçlarından biri, gözdeki retina tabakasının dejerasyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilen anlık körlük. Aynı zamanda taurin yoksunluğuna bağlı oluşan bir diğer rahatsızlık ise DCM, yani Dilate Kardiyomiyopati. Bu rahatsızlıkta kalp, çalışmasını sağlayan fonksiyonları kaybediyor. Buna bağlı olarak kalp kaslarında genişleme oluşuyor ve sonunda kalp pompalama işlevini yapamaz konuma geliyor. Ancak çeşitli araştırmalar sonucunda bu problemin işlenmiş mamalarla beslenen kedilerde eskisi kadar sık görülmediğini işaret ediyor.

Fakat ne olursa olsun, taurin eksikliğinin kalp için tehlike yarattığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu konuda son söyleyebileceğim; her ne kadar taurin eksikliğinin fark edilmesi zor olsa da, duyu kaybı veya bağışıklıktaki düşüş dahi taurin eksikliğinden kaynaklı diyebiliyoruz.

Kedilerde Taurin Doz Aşımı

Kedilerde taurin aminoasitinin doz aşımının bilinen bir yan etkisi bulunmuyor ve risk taşıdığı konusunda fikir birliği oluşmamış. Doz aşımı durumu söz konusu olmasa da, yukarıda belirttiğim ciddi sonuçlar oluşmaması adına kedimizin taurin desteğini yeterli seviyelerde aldığından emin olmak gerekiyor.

Saf formundaki taurin, ilgi çekici olmayan beyaz bir toz kümesi görünümünde. O yüzden bu şekilde kedimize vermemiz zorlaşıyor. Ama günümüzde artık bir çok formda bulunabiliyor taurin. Mamalarda, ödül mamalarında, yaş mamalarda taurin eklemesine sıklıkla rastlıyoruz. Ayrıca taurin macunu dahi bulunabiliyor mama piyasasında. Bu arada kedinizin keyifle yiyebileceği ve taurin içeren bir çok kedi ödülünü incelediğim “En İyi Kedi Ödüllleri” listesine de göz atmanızı tavsiye ederim.

Her kedinin kendine has beslenme diyeti, sağlık durumu olabiliyor. O yüzden bu ve bunun gibi önemli içerikleri kedinize vermeden önce veterinerinize danışmanızda büyük fayda görüyorum.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz