En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Son istatistiklere göre evde yaşayan kedilerin neredeyse %80’ine yakını kısırlaştırılmış durumda. Belirli durumlarda evlerimizde yaşayan kedilerimizin kısırlaştırılması, onların ileri yaşlarında yaşam kalitelerini arttırmak adına önemli bir karar.

Kısırlaştırılmış Kedi Neden Kilo Alır?

Fakat ne yazıkki sahipleri tarafından “kedim kısırlaştırıldıktan sonra kilo aldı” gibi çok klişe haline gelmiş bir cümle ortaya çıkma ihtimali doğuyor bu sefer de. Çoğu kedi sahibi, kısırlaştırılmış kedinin bakımı ve beslenmesi hakkında meraklı değil malesef.

Kısırlaştırma sonrasında kedimizin metabolizması hormonal dengedeki değişimden dolayı yavaşlama eğiliminde olur. Fiziksel aktivitesi düşer, daha sık acıkır ve vücut yağ oranı da buna bağlı olarak artış gösterir. Özellikle karın bölgelerinde biriken yağ tabakası sağlığı için tehdit oluşturmaya başlar.

Kısırlaştırılmış kediler, normal kedilere göre tam 4 kat daha fazla obeziteye yatkın oluyorlar. %50’lere varan fiziksel aktivitedeki düşüşle birlikte kedimizin kilo kontrolünü yapmak gerçekten zorlaşıyor. Bir yandan da böbrek taşı riskini de hesaba katmak gerekiyor. Tam da bu noktada kısırlaştırılmış kedi maması hayati bir rol oynuyor.

Kısırlaştırılmış kedi mamaları içeriklerindeki enerji oranı, protein kaynağı ve magnezyum değerlerini öncelik sırasında ön plana almamız gerekiyor. Kısırlaştırma operasyonu sonrası, kediler özel olarak hazırlanmış düşük yağ içerikli besine ihtiyaç duyarlar. Bu türdeki besinler de düşük enerji seviyelerine sahip olacağı için, kısırlaştırılmış kedimizin de kilo kontrolü daha rahat hale geliyor. Tokluk hissini arttırması için de genelde lif oranı yüksek tutulur, bu da gayet anlaşılır bir karar.

En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Son olarak magnezyumu önem sırasında üstlerde görmemin sebebi de, böbrek taşından dolayı. Kısırlaştırma işlemi böbrek taşı riskini her zaman arttırır. Peki bu nasıl oluyor? Kısırlaştırılmış kedi daha az hareket eder, böylelikle daha az suya ihtiyacı olur, daha az idrara gider ve idrar, idrar kesesinde daha uzun süre bekler. Böyle bir durum da, struvit böbrek taşı oluşumu için ideal ortamı meydana getirir. Böbrek taşlarının ana maddesi ise magnezyum, amonyum ve fosfattır. Tam olarak bu sebepten dolayı, kısırlaştırılmış kedi mamalarında magnezyum içeriğinin diğer mama türlerine göre daha az olması gerekiyor. “En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları” listesini bu detaylar ışığında değerlendirebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Bölüm notu: Bu ve diğer listelerdeki incelemeler/sıralamalar öncelikle kişisel olarak gözlemlediklerim ve ardından ince eleyip, sık dokuyarak yaptığım araştırmaların neticesinde oluştu. Bu bölümdeki içerikleri ortaya çıkarırken önyargıdan kaçmak, tamamen objektif olabilmek adına ücretsiz edinilmiş ürün kullanılmadı.

Pro Plan Sterilised Adult

Bizim Miço beyimizin de kısırlaştırıldığından itibaren kullandığı tek mama olan Pro Plan Sterilised Adult, özel birleşimi OptiRenal sayesinde böbrekler için oldukça sağlam görünen bir yapıya bürünmüş. Peki ne var bu içerikte? Öncelikle böbrek fonksiyonlarını sağlıklı seviyelerde tutabilmek adına, Vitamin C ve Vitamin E yanında, Beta-Karoten/Omega-3 üçlüsüne yer verilmiş. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak açısından da önemli diyebiliriz kesinlike buradaki üçlü için.

%14 seviyesindeki yüksek protein ve %5 seviyesindeki lif içeriği ise, kolay sindirilebilir düşük karbonhidrat değerlerini sağlayarak vücuda giren glukoz alımını dengeliyor. Giriş kısmında da belirttiğim gibi, içerik incelemelerindeki önemli kısımlardan biriydi burası.

Balık kaynağından gelen iki çeşit protein ile günlük kalori alımını %10’a kadar düşürmeyi başarmışlar. Buna ek olarak, böbrek taşı oluşumunu engellemek için 6.3-6.6 arasındaki doğal ph değerlerine sahip dengelenmiş mineral seviyesi bulunuyor.

Son olarak Vitamin A, çinko ve linoleik asit ile deri sağlığı ve elastikliği korunurken, balık yağından gelen gerekli yağ asitleri ile de kalın ve parlak tüylerin devamlılığı sağlanıyor.

Farmina N&D Prime Neutered

Farmina ürünlerinde en önce göze çarpan özellik hepimizin de bildiği üzere, tahılsız üretime özen göstermeleri. Bu üründe de geleneği bozmamışlar. Fakat asıl ihtiyacımız olan içerik özellikleri bu defa daha farklı.

%36 oranındaki ham protein gayet güzel bir oran kısırlaştırılmış kedi maması söz konusu olduğunda. Buradan gelen %20 oranındaki ham yağlar ve %1,90 oranındaki lif oranı ile de günlük düşük kalorili besin grubu amacına ulaşılmış başarılı bir şekilde.

En önemli kısımlardan biri bahsettiğim gib magnezyum ve fosfor. Magnezyum oranı %0,09 ve fosfor oranı da %1,10 şeklinde. Olabildiğince düşük şekilde dengelenmiş denilebilir kesinlikle ve bu da iyi bir şey tabii ki.

DHA-EPA yağ asitlerinin yanı sıra gelen, eklem fonksiyonlarının sağlığı için tam 1200mg değerinde glukosamin ile omega-3 ve omega-6 yağ asitleri de oldukça faydalı ek besinler olarak göze çarpıyor.

Royal Canin Regular Sterilised

Ülke piyasasında söz sahibi olan bir diğer isim de Royal Canin. Royal Canin kısırlaştırılmış kedi maması konusunda da en az yukarıdaki rakipleri kadar kritik içerik değerlerine sahip. Bakalım Royal Canin neler yapmış kısırlaştırılmış kedi maması anlamında;

Kümes hayvanlarından gelen %37 protein ve %12 değerindeki yağ ile gayet düşük oranda bir birleşim sağlanmış. Kilo kontrolü açısından önemli rakamlar. Aynı zamanda düşük yağ ve enerji seviyelerini dengelemek için L-Karnitin kullanılmış olmasını gerçekten anlamlı buldum. Çünkü karnitin aminoasitinin görevi, yağ hücrelerini yakarak enerjiye dönüştürmek. İnsanlarda da kullanılan ve başarılı sonuçlar alınabilen bu aminoasitin 100mg gibi bir seviyede eklenmiş olması değerli.

Vitamin A, Vitamin D3, çinko ile Vitamin E1 de eklenerek, zengin vitamin kaynağı oluşturulmuş. Yalnız içerik listesinde magnezyuma yönelik bir veri göremedim, işin bu kısmı ilginç geldi.

Bozita Indoor&Sterilised

Önceki incelemelerimde de yazdığım gibi, İsveç firması olan Bozita şahsen en güvendiğim firmalar listesinde Acana ve Orijen ile beraber zirveyi zorlayanlardan birisi. Ancak kısırlaştırılmış kedi maması için ne gibi çalışmalarda bulunmuşlar bir görelim;

Bozita’nın ön plana çıkardığı, kendi icadı olan MacroGard bileşenine göz atmak gerekli ilk aşamada. MarcoGard’ı Bozita; “mayadan sağlanmış doğal karbonhidrattan meydana gelen besin desteği” şeklinde açıklıyor. Bu sistemle beraber, kedimizin bağışıklık sistemine doğrudan olumlu etki eden doğal beta-glukan sağlanmış. Ayrıca ek olarak, %3,5 oranındaki selüloz lifler ile sindirim sistemini rahatlatılması amaçlanmış.

Herhangi bir tahıl içeriği, renklendirici, hayvanlarda kullanılan büyüme hormonu ve yapay tatlandırıcı içermeyen Bozita kısırlaştırılmış kedi mamasında, protein kaynağı %25 kurutulmuş tavuk ve %4 oranında da taze tavuktan geliyor. Özel İsveç çiftliklerde üretilen, tamamen doğal besinlerle beslenmiş tavuklardan üretim işlemini yaptığını savunuyor Bozita bu arada.

Ayrıca Vitamin A (10,000 IU), vitamin D3 (1000 IU), vitamin E (60mg) gibi vitaminlerin yanı sıra, burada da Karnitin aminoasitini görmek mümkün. Yukarıda açıkladığım gibi, Karnitin kısırlaştırılmış kedi mamasında olması en mantıklı içeriklerden birisi kesinlikle.

Hill’s Science Plan Sterilised Cat

Ülkemizde en çok tercih edilen firmalardan biri Hill’s kesinlikle. Özellikle çeşitli özel sağlık durumları için ürettikleri mamalarla sıkı bir takipçi kitlesi oluşturmuş durumda ve bizlerin de takdirini kazandı. Kısırlaştırılmış kedi mamasında nasıl bir yol izlemişler görelim;

Firmanın bu mamada öne çıkardığı ilk içerik Karnitin. Bu içerik evet önemli, ancak ürün tanıtımında ilk içerik olarak öne çıkaracak kadar ciddiye alıyorlar anlamına geliyor. Bu listedeki hiçbir mamada karnitin Hill’s kadar öne çıkarmamış. Buna ek olarak ikinci ön plana çıkardığı içerik ise yağsız kas kütlesini koruyan Lisin aminoasiti. İki aminoasiti göze çarpacak bir biçimde öne çıkarmaları, doğal kaynaklardan ziyade, yapay olarak oluşturulmuş aminoasit zincirleriyle kilo kontrolünü sağlamak istediklerini düşündürüyor. Bu kötü mü? Bence hayır. Ancak doğal içerikleri ikinci plana atmalarını garip hale getiriyor ne olursa olsun. 543 mg/kg değerinde Karnitin ve %2.1 değerinde Lisin gayet sağlam değerler. Kesinlike kilo kontrolü anlamında etkin rol oynar.

Peki gelelim doğal içeriklere. %31,2 değerindeki proteini tavuktan alan mama, aynı zamanda %10,2 yağ ve %1,2 oranında lif sağlıyor. En önemli içerik olan magnezyum ise ideal değer olan 0,09 oranında verilmiş.

Son olarak 1.5 mg/kg beta-karotene ek olarak, Vitamin A (6064 IU), vitamin D3 (611 IU), vitamin E (550mg) ve vitamin C (90mg) şeklinde de vitamin bileşimi oluşturulmuş.

Kısırlaştırıldıktan sonra kedilerimizin bozulan hormon değerleri, onların düzenlerini tamamen değiştirmelerini mecbur hale getiriyor. Gerek sosyal yaşamları olsun, gerekse beslenme düzenleri olsun bu noktadan itibaren daha farklı bir konseptte devam ediyor. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedimizin kilo alması, sağlığı açısından büyük bir negatif ortam meydana getiriyor. Bu yüzden kısırlaştırma işlemi sonrasında hızlıca kısırlaştırılmış kedi mamalarına yönelmelisiniz.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz