Kedim Beni Seviyor Mu?

Kedimizi şımartmak için sürekli arayış içindeyiz resmen. Kedi yatakları, pamuklu yastıklar, yaş mamalar veya teknoloji harikası oyuncaklar derken, bir anda kendimizi kaybetmiş olabiliyoruz. Acaba kedilerimiz bu yapılanların farkında mı?

Kediniz Sizi Seviyor Mu?

Her ne kadar onları hoşnut etmek için akla karayı seçiyor olsak dahi, çoğu zaman kedimizin bizi sevip sevmediğini anlayamıyoruz. Bu yüzden belirli bazı ipuçlarını takip ederek, bizim hakkımızda akıllarından ne geçtiğini çözebilmek gerekiyor.

Tıpkı insanlardaki gibi, ilgi ve sevgi gösterdiğiniz kediniz aynı şekilde size yakınlık göstermeye gayret ediyorsa bu en temel haliyle sizden hoşlandığını işaret eder. Bunun haricinde olumlu sinyalleri gözlemleyebileceğiniz birkaç ipucu daha var;

Çevrenizde Zaman Geçirmesi

Soğuk ve ilgisiz oldukları önyargısının aksine, çoğu kedi sevdiği insanın yanında veya yakınlarında zaman geçirmekten çok hoşlanır. Kediniz de eğer genelde sizin yakınlarınızda bulunmaya gayret ediyorsa, sizin ona gösterdiğiniz sevgiyi hissettiğinin kibar bir işaretidir. The Sydney Morning Herald’a göre, kediniz sizinle herhangi bir şekilde etkileşime geçtiğinde vücutları oksitosin üretmeye başlar. Oksitosin üretimi hem insanlarda, hem de bazı hayvanlarda sevildiğini hissettiği anda salgılanmaya başlar.

En klasik örneklerden biri, kucağınızda kıvrılıp hemen uyumaya başlaması (Scottish Fold’lar hariç!) karşılıklı sevginin bariz sonucudur.

Göz Kırpması

Kedinize dikkat ederseniz, onun keyifle dinlenmeye çekildiği zamanlarda sizi uyuşukça süzdüğünü ve yavaşça gözlerini kırptığını görebilirsiniz. Bu size çok garip gelebilir başta ama aslında kediniz size gözlerini yavaşça kırparak sizi sevdiğini söylüyor 🙂 “Kedinin öpücük göndermesi” şeklinde meşhur olmuş bu harekete siz de aynı yavaşlıkta gözlerinizi kırparak karşılık verebilirsiniz. Emin olun bu hareketiniz onlar için oldukça anlamlı. Hatta aynı şekilde karşılık verdiğinizde, bazen gözlerinde bir anlık şaşkınlık ifadesi yakalayabiliyorsunuz.

İşaretleme

Kedinizin size olan sevgisini göstermesinin bir diğer yolu da sizi işaretlemek. Kafasıyla size tosladığında veya yanaklarını hafifçe sürdüğünde, sizi işaretler. Bunu da kafa ve yanak derisinin altında bulunan koku bezleri aracılığı ile yapar. Bu koku bezlerinin salgısı insanlar tarafından fark edilemez ancak kediler için tam anlamıyla ayırt edici bir kokudur.

Psychology Today’de de belirtildiği gibi, bu kimyasalı üzerinize bırakarak kediniz sizi kendi mülkü ilan eder. Ancak kedinizin sizi kendi mülkü ilan etmesi kesinlikle olumlu anlamda ele alınmalı. Bunu yaparak, sizin ona hissettiğiniz sevgiyi farkında olduğunu ve karşılık verdiğini gösterir.

Sizi Hamur Yerine Koyması

Kedilerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?” yazımda da belirttiğim gibi, kedilerin bu hareketi bebeklik dönemlerinde annelerinden meme emerken, sütün gelmesi için yaptıkları baskı hareketinin bir kopyası. Kediniz kucağınızdayken üzerinizde bu hamur yoğurma hareketini yapıyorsa, sizin yanınızdayken hissettiği huzuru ve güveni ifade eder. Tıpkı annesinin yanından ayrılmadığı zamanlardaki gibi. Bir de üzerine, bu hareketi yaparken gaz çıkartıyorsa daha da iyi demektir. Çünkü vücudundaki kasların rahatladığını ve fazla gazı attığını anlayabilirsiniz.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz