En İyi Yetişkin Kedi Mamaları

Kedimizin besin ihtiyaçları yaşı ilerledikçe değişim gösterir. Tıpkı insanlar gibi, kedilerimiz de yaşlanma ile birlikte köklü fiziksel düşüş süreçlerine girer.

Yetişkin Kedi Maması Ne Zaman Kullanılır?

Kedimizin bu dönemlerinde ihtiyaçlarını belirlemek, hem onun hem de sizin yaşam kalitenizi yükseltecektir.

Yaşlı kediler için mama seçerken şu karakteristik özellikleri ön plana koymalıyız;

Birincisi; antioksidan seviyesi. Yaşlı kediler zamanla güçsüzleşen bağışıklık sistemleri için ekstra desteğe ihtiyaç duyacaklar. Bu dönemlerinde ise antioksidan bileşimleri onların yardımına koşuyor.

İkincisi; kolay sindirilebilir içerik. Midedeki sindirimi kolaylaştırmak ve olası hazımsızlık sorunlarının önüne geçebilmek adına tamamen sindirilebilen bir yapısı olmalı.

Son olarak; çok iyi ayarlanmış kalori seviyesi. İyi ayarlanmış bir kalori seviyesi, yaşı ilerlemiş olan kedimizin eklem sağlığına katkıda bulunurken, ideal vücut ağırlığını korumasında da kilit rol oynar.

En İyi Yaşlı Kedi Mamaları

Böylece, ileri yaştaki hassas kedilerimiz için “En İyi Yaşlı Kedi Mamaları” listesi ortaya çıktı. Bu listede 7 yaş ve üzerindeki çocuklarımız için çeşitli mamalar bulunuyor. Keyifli okumalar.

Bölüm notu: Bu ve diğer listelerdeki incelemeler/sıralamalar öncelikle kişisel olarak gözlemlediklerim ve ardından ince eleyip, sık dokuyarak yaptığım araştırmaların neticesinde oluştu. Bu bölümdeki içerikleri ortaya çıkarırken önyargıdan kaçmak, tamamen objektif olabilmek adına ücretsiz edinilmiş ürün kullanılmadı.

Pro Plan Original Senior 7+

Aynı zamanda kısırlaştırılmış kediler için de uygun olan bu mama, içeriğindeki patentli (European Patent EP1637041B1) özel birleşim olan “Longevis” sayesinde optimum seviyedeki antioksidanları, omega 3 / omega 6 yağ asitlerini ve 7 yaş ve üzeri kedilerimiz yaşam kalitelerini yükselten prebiyotikleri sağlıyor.

Kedilerimizin yaşlandıkça zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan zenginleştirilmiş Vitamin E içeriği ve beta karoten içerik listesindeki önemli kilit malzemelerden.

Ana protein kaynağı olan %19 oranındaki tavuk ve somon eti ise, Longevis sistemi ile birleştirilerek kolay sindirim ve emilim sağlanması amaçlanmış.

Son olarak mısır glutenini yaşlı kedi maması içinde görmek ne kadar mantıklı, o tarafı biraz tartışmaya açık diyebilirim.

Hill’s Science Plan Mature Adult 7+

İçeriğindeki %30 oran ile Hill’s Science Plan Mature Adult göze çarpan bir protein kaynağına sahip. Bunu da tavuk ve hindi eti ile sağlarken, kaliteli proteinin simge içeriklerinden biri olan hindiyi görmek oldukça umut vadediyor besleyicilik anlamında. Yaşlı kedilerin sindirim ve kilo kontrolü sağlanması konusuna önemle yaklaşıldığını belli eden bir hamle denilebilir.

Oranı arttırılmış Vitamin E (800mg) ve vitamin C (90mg) ile sağlıklı bağışıklık sistemi için ciddi bir destek sağlanmış.

Taurin ve beta karotenleri ekleyerek, sağlıklı kalp fonksiyonları adına destek birleşimi oluşturulmuş. İyot, demir, çinko, selenyum ve manganez ekleriyle de doğal antioksidan erişimi açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu söylenebilir.

Sindirim sistemi sağlığı için önemli olan %1.2 oranındaki lif ise açıkçası biraz düşük gözüküyor. Diğer içeriklerin kalitesinden dolayı, lifte biraz daha yüksek bir oran beklemedim desem yalan olur.

Royal Canin Indoor 7+

Royal Canin ürünlerinin ayırt edici özelliklerinden biri de, rakip ürünlerin içeriklerinden biraz daha farklı konseptlerde üretim yapması. Yaşlı kedi mamasında da yine bu geleneğe uyulmuş. Yeşil çaydan edinilen ve antioksidan özelliklerine sahip polifenol maddesi bunun en güzel örneği. Ek olarak; glukozamin kaynağı olan hidrolize edilmiş kabuklu hayvanlar, yine anti oksidan maddesi lutein kaynağı olan kadife çiçeği özü ve kondroitin kaynağı olan hidrolize edilmiş kıkırdak buşunuyor.

EPA ve DHA eklentileri ile de yaşlanmayı geciktirerek, vücut direncini koruma amaçlanmış. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile beraber glukozamin de sağlıklı eklem ve kemik yapısının korunması anlamında gerçekten önemli diyebileceğimiz içeriklerden.

Etkisi ve dozajı azaltılan fosfor ve sodyumun sebebi de, böbrek yorulmasının önüne geçmek. Bu gayet güzel detaylardan birisi.

Ancak her Royal Canin ürününde görmeye alışkın olduğumuz “Teknolojik ilaveler” kısmına bu kez de “Zooteknik ilaveler” eklenmiş. Bu türde ilginç eklentiler Royal Canin ürünlerinde nedense alışkanlık haline getirilmiş durumda. Ayrıca mısır, tahıl, arpa ve buğday gibi alerjen etkisi yüksek malzemeler eklenmiş olması da özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan biri diyebilirim rahatlıkla.

Pro Plan Sterilised Adult 7+

Pro Plan’ın yetişkin kedi maması ürün bandında ikinci ürünü ise Sterilised Adult 7+. Açıkçası Pro Plan firmasının kısırlaştırılmış kedi ve köpek için gösterdiği özeni başka firmalarda göremiyoruz. Yaş mamadan tutun, yaşlı kedi mamasına kadar her ürün bandında mutlaka kısırlaştırılmış olan kedi/köpekler için bir versiyon daha bulunuyor. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi. Peki içerik kalitesi nasıl?

Kısırlaştırılmış kedilerde görülen en sık problemlerden biri idrar yolu tıkanıklığı biliyorsunuz. Bunu önelemek için böbreklerdeki ph seviyesini düzenlemek ve böbrek taşlarının oluşumunu engellemek adına optimum düzeyde mineral içeriği bulunuyor. Bir önceki Pro Plan ürününde rastladığımız, yaşam kalitesini yükselten ve çeşitli antioksidanları da barındıran Longevis formülü bu üründe de mevcut.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına, beta-karoten yanında, vitamin A (33,000 IU), vitamin D3 (1000 IU), vitamin E (1480 IU) ve vitamin C (140mg) eklenmesi büyük önem taşıyor.

Hindiba içerik listesinde göze çarpan bir diğer bitki özü. Hindiba ile, bağırsak florasını düzenlemek için gerekli olan probiyotiklerin kaynağı oluşturulmuş. Ayrıca ek olarak sağlıklı cilt ve tüy için de balık yağını görebiliyoruz. Tavuk etinden sağlanan %40 oranındaki protein ve %13 oranındaki yağ ile de kedimizin kas yapısı korunurken, kilo kontrolü de sağlanması amaçlanmış.

Eğer kısırlaştırılmış bir yaşlı kediniz var ise, benim tercihim kesinlikle bu mama olurdu.

Royal Canin Ageing 12+

12 yaş ve üzeri olan ve sağlığının belli seviyede tutulması gereken, artık hassaslaşmış bir bünyeye sahip yaşlı kedilerimiz için üretilen Royal Canin Ageing 12+, oldukça özenli bir iş çıkarmışa benziyor.

Yaşı ilerledikçe duyu organları zayıflayan kedilerimizin ilgisini çekebilmek adına mama tasarımlarını kökten değiştirip, dış kabuğu çıtır ve içi ise krema dolgulu şekilde üretmişler. Bununla birlikte içeriğindeki enerji seviyeleri tamamiyle düzenlenerek ideal kilosunu korurken, aktifliğini de devam ettirmek amaçlanmış. %30 oranındaki protein seviyesiyle bu enerjiye katkıda bulunarak, yaşlı kedimizin kas yapısını da güçlendirme anlamında destek sağlanmış.

İçerik listesinin başında bitkisel protein izolatı görmek ilginç geldi yalnız. Bunu yapmalarındaki amaç çok büyük olasılıkla içerikteki proteinin midede daha hızlı bir şekilde sindirilp, kana karışması. Yani proteinin midedeki sentezinin yaratacağı yorgunluğu minimuma indirmek. Bu şekilde düşünüldüğünde oldukça faydalı bir sistem diye düşünüyorum işin gerçeği. Fakat ön pişirilmiş buğday unu, pirinç ve mısıra ne derece ihtiyaç vardı onu tartışırım.

A Vitamini (20100 İÜ), D3 Vitamini (700 İÜ), demir (46 mg), manganez (60 mg) ve çinko (198 mg) ile de güzel bir vitamin/mineral oranı yakalanmış aynı zamanda.

Yaşı ilerledikçe kedilerimizin çok daha özenli ve yakından ilgiye ihtiyacı oluyor şüphesiz. Tıpkı yavruluk dönemlerindeki gibi. Yaşam kalitelerinin en yüksek seviyede olması gereken bu son evrelerinde, tükettikleri gıdanın önemi bir kat daha artıyor. O yüzden mama seçiminde umarım bu liste tercihlerinizde yardımcı bir rehber niteliğinde olur.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz