En İyi Kedi Ödülleri

Hepimiz bir kedi sahibi olarak, onlar için en iyisini isteriz. Ödüller de dahil. Fakat piyasada çok fazla kedi ödülü çeşidi mevcut bildiğiniz gibi.

Kedi Ödülü Seçmek

Bu yüzden aralarından seçim yapabilmek bazen oldukça yorucu bir sürece dönüşebiliyor. Bazı kedi ödülleri protein açısından zenginleştirilmiş, bazıları tahılsız veya bunların hiç birine sahip olmadan saf damak tadına hitap ediyorlar.

Karar vermeden önce, kedimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak daha doğru olacaktır. Belki yaşlı bir kedimiz var? Belki kuru yerine, çıtır kaplamalı kedi ödüllerinden hoşlanıyor? Belki de çok ta sağlıklı olmayan, fakat muhteşem lezzetli kedi ödüllerini tercih ediyor?

En İyi Kedi Ödülleri

Tüm bu soruların tabii ki ortak, tek bir kesin yanıtı yok. Fakat çeşitli amaçlarla üretilen, farklı içerikteki “En İyi Kedi Ödülleri” listesini sizler için derledim. Keyifli okumalar.

Bölüm notu: Bu ve diğer listelerdeki incelemeler/sıralamalar öncelikle kişisel olarak gözlemlediklerim ve ardından ince eleyip, sık dokuyarak yaptığım araştırmaların neticesinde oluştu. Bu bölümdeki içerikleri ortaya çıkarırken önyargıdan kaçmak, tamamen objektif olabilmek adına ücretsiz edinilmiş ürün kullanılmadı.

GimCat Nutri Pockets

Kedi ödül maması denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Gimcat, Nutri Pockets serisinde tam 6 farklı amaca hizmet eden ürün serisi piyasaya çıkartmış;

Diş fırçalama görevi gören ve plak/tartar oranını düşüren “Dental”

Sindirim sistemi için büyük öneme sahip malt ve lif içeren “Beef and Malt”

12 vitamin barındıran ve kedi otu içeren  “Catnip and Multi-Vitamin”

Göz ve kalp sağlığı için önemli içeriklerden olan taurini leziz peynirle birlikte sunan “Cheese and Taurine”

Parlak ve dökülmeyen tüyler için biyotin ve çinko içeren “Poultry and Biotin”

Kalp ve bağışıklık sistemini destekleyici Omega asitlerini içeren “Salmon and Omega”

Ülkemizde bunların bazıları bulunurken, bazıları neredeyse hiç gelmiyor bile. Bizim en çok denediğimiz peynirli olan “Cheese and Taurine” modeli. Bu ve diğer ürünlerin hepsinde protein ve yağ oranı çok yüksek (%31-%20). Aynı zamanda kalori seviyesini düşük tutmaya çalışmışlar, fakat yine de şahsen hareketsiz kedilerde bu yüzden kullanımı orta ve uzun vadede kilo kontrolü anlamında sorun yaratabilir diye düşünüyorum.

Aynı zamanda konusu geçmişken; kediler için taurin aminoasitinin önemine değindiğim “Kediler Ve Taurin” yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

Kutusu üzerinde de görüldüğü gibi dışı çıtır kaplamalı ve aromasını sağlayan asıl içerik ise içerisinde hafif akışkan formda oluyor. Isırdıktan sonra ağızda dağılan peynir çok hoşlarına gidiyor diye tahmin ediyorum 🙂

Son olarak; bir paketin içerisinde gerçekten çok fazla var. Eğer düzenli olarak günlük vermiyorsanız, gerçekten ödül konseptinde kullanıyorsanız çok uzun süre sizi idare edebiliyor.

Beaphar Bits

Diğer tavsiyeye değer bir ürün ise Hollanda merkezli bir firma olan Beaphar’ın “Bits” serisindeki ödül mamaları. Uluslararası üne sahip olan firmalardan biri olan Beaphar, Bits serisinde tıpkı Gimcat’te olduğu gibi, içi dolgulu ve farklı amaçlara hizmet eden ödül mamaları üretmiş. Bakalım neler var;

Multivitamin ve taurin içeren “Vit-Bits”

Somon balığı ve malt içeren “Salmon-Bits”

Sindirim sistemi sağlığına yönelik, sadece malt içeren “Malt-Bits”

Damak tadına önem veren ve keyifle ödül mamasının tadını çıkartmak isteyen kediler için kedi otuyla beraber, çeşitli mineraller de içeren “Catnip-Bits”

Omega 3 ve omega 6 ile dostumuzun kalp, deri ve tüy sağlığına katkıda bulunan “Skin & Coat-Bits”

Dişlerdeki plak ve tartar oluşumunun önüne geçmeyi amaçlayan “Dental-Bits”

Eklem sağlığı için “Stiff Joint-Bits”

Boşaltım sistemi sağlığı için yaban mersini özleri içeren “Urinary-Bits”

Böbrek sağlığı için yüksek seviyede protein ve düşük seviyede fosfor içeren “Kidney-Bits”

Bu modellerden rahatlıkla Beaphar’ın kedi ödülü işini oldukça ciddiye aldığını anlıyoruz. Ülkemizde en çok bulunan Vit-Bits ürününü biz de denedik. Sorgusuz tek hamlede yuttu Miço’muz. Ancak şu var; neredeyse her çeşidi tahıl içerdiği için kedinize yedirmeden önce temkinli olmanızda fayda var derim.

Vitakraft Liquid Snack

Ar-ge altyapısı gelişmiş ve uluslararası seviyede bilinen firmalardan birisi Vitakraft. Liquid snack ürün serisinde ise somon, kırmızı et ve tavuk olmak üzere üç çeşit bulunuyor.

Bu atıştırmalıklar firma tarafından sağlıklı ve düşük kalorili olarak belirtiliyor. Bir kedi ödülünün düşük kalorili olması uzun vadeli kullanım anlamında oldukça kritik. Buna ek olarak kırmızı etli versiyon sindirim sistemi için destekleyici iken, somon tüy sağlıkğı ve tavuklu olan ise kalp sağlığı için önemli.

Fiyat bandı olarak, kendi klasmanındaki eşdeğer ürünler arasında kesinlikle pahalı diyebilirim. Fakat söz konusu sağlık olduğu için, açıkçası bu ve bunun gibi ar-ge çalışmaları gelişmiş ve uluslararası düzeyde tanınan firmaları tercih etmeyi çok mantıklı buluyorum.

Miço beyimiz ile bu kedi ödül mamasını denerken, daha paketin açıldığı anda kendisi koşarak teftişe geldi kokusunu alıp. Bir kaç saniye içerisinde ise midesindeydi. Sonuç olarak; ürünün formu kolay tüketilebilir olmasını destekliyor. Ayrıca içerisinde bulunan mısır nişastasına dikkat edilmesini tavsiye ederim herhangi bir hassaslık bulunuyor ise.

Gimcat Sticks

Her ne kadar çok başarılı içeriğe sahip olsa da, Gimcat sticks serisindeki ürünleri bir türlü benimseyemediğimi söylemeliyim. En büyük sebebi fiyat/performans diyebilirim. Bir paketi içerisinde tek kullanımlık sadece 4 adet çubuk formunda kedi ödülü var. Çok ince yapılı olduğundan dolayı da hemen bitiyor. Fakat fiyat/performans konusunu bir yana bırakırsam eğer, övgüye değer kısımları sıralayabilirim;

Bu ürün serisinin en çok bilinen artısı, hap yutmak zorunda olan ancak bir türlü yutmak istemeyen kedilerimiz için olan faydası. Bahsi geçen hapı bu ödülün içine (birkaç boğum sonrasına) sakladığınızda çok büyük olasılıkla gayet güzel yutuyor yavrunuz. Biz denemedik ama tavsiye ettiğim herkeste başarıya ulaştığına şahit oldum.

Diğer bir artısı ise, bazı çok sert formda olan kedi ödüllerini çiğneyemeyen yaşlı kedilerimiz için Gimcat sticksin bu yumuşak formu gerçekten çok uygun. Yaşlı kediler kolaylıkla çiğneyip, yutabiliyor.

İçeriğe bakacak olursak, her bir çubuğun %90 gibi yüksek bir oranda et içerdiğini görebiliyoruz. Aynı zamanda taurin ve vitamin içeriyor olması da cabası. Bu arada tahıl ve renklendirici kesinlikle içermiyor.

Bu listedeki hem içerik, hem de fayda anlamında en başarılı ürünlerden biri diyebilirim kesinlikle.

Beaphar Rouletties

Beaphar markasının diğer bir ürün serisi ise Rouletties. Bu kedi ödülünün diğerlerinden öne çıkan tarafı, yuvarlak formda olması. Kediniz oyuncu olsun veya olmasın, kesinlikle eğlenerek yiyebileceği bir mama. Ufak misket formundaki ödülleri sağa, sola yuvarlayarak peşinden koşturmasını sağlayabiliyorsunuz.

Miço ile denediğimiz ürün peynir aromalı olanıydı. Özellikle içerisinde dört adet kuru peynir çeşidi ve süt ürünleri yer alması, kedimizin ilgisini çekmeye yetiyor. İçerisindeki ham protein oranı %7.9 ve %4.7 oranındaki nem ile standart seviyede diyebilirim.  Bir de şeker içeriyor olmasını göz önünde bulundurmakta fayda var. Adet olarak tek seferde çok fazla vermemek mantıklı bir tercih olacaktır. Üretici firmanın önerdiği günlük 3-6 tablet arası.

Her canlının zaman zaman şımartılmaya hakkı olduğu gibi, kedilerimizin de şımartılmaması için hiçbir sebep yok. Ancak bunu yaparken sağlığını kesinlikle ön planda tutmak gerekiyor. Ödül mamaları yapılarından ötürü; lezzeti arttırmak, kedimizin ilgisini çekmek, ürünün besleyiciliğini sağlayan malzemeleri yüksek oranda kullanmak..vs gibi çok ağır içeriklere sahipler. İşlevsel olarak kesinlikle kullanılması gerektiğini düşünüyor olsam da, orta ve uzun vadeli sağlık problemleri yaşanmaması adına kararında bırakılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz