Kedi Ödülleri Hakkında Soru-Cevap

Kedilerimizin sağlıklı olduğu kadar, keyifli de yaşamaları için elimizden geleni ardına koymuyoruz. Bu konuda yapabileceklerimizden biri de biliyorsunuz tadına doyamadıkları ödül maması.

Piyasada gerçekten çok fazla ödül maması çeşidi var. Fakat ne kadar lezzetli olsalar da, hepsi için sağlıklı besin diyebilmek güç. Hatta bazı ödül mamaları sadece tuz, şeker veya ucuz dolgu malzemelerinden ibaret.

Kedi Ödülleri Hakkında Sorular

Her amaca yönelik, çeşitli aromaları olan ve içerik anlamında da soru işaretlerine sahip kedi ödülleri mevcut mama piyasasında. Ben de sürekli karşılaştığım bazı sorular için soru&cevap bölümü hazırladım size. Keyifli okumalar.

Kedi Ödül Maması Nasıl Olmalı?

Ucuz malzemelerin yaratabileceği tehlikelerden kaçınmak için ürün içeriklerini okumaya mecburuz. Ayrıca benim de piyasadaki öne çıkan ödül mamalarını incelediğim “En İyi kedi Ödülleri” listesini de okumanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak, kedi ödül maması önce sağlıklı içeriğe sahip olmalı. Ardından kedinizin seveceği lezzet aromalarını içermeli ve fiyat/performans değerlendirmesinde mantıklı sonuçlar alınmalı.

Kedi Ödül Maması Nasıl Olmamalı?

Şeker, gereğinden fazla sodyum, yapay tatlandırıcı ve yapay renklendiricilerin kesinlikle olmaması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bazı uzmanlar BHA ve BHT gibi yapay koruyucuların da yer almaması gerektiğini söylese de, kediler için henüz genel bir zararı olduğu kanıtlanmadı. Zaten FDA bunun gibi içerikleri güvenli kategorisinde değerlendiriyor. Bir de kedinizde yağ oranı zaten fazlaysa, soya ve tahıl içeriklerinden kaçınmanızda fayda var.

Kedime Neden Ödül Maması Vermeliyim?

Kediniz sağlıklı besleniyorsa ve genel olarak mutlu hissediyorsa neden bir de ödül maması vereyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizi ikna edecek birkaç sebep;

  • “Kediler köpekler kadar rahat eğitilmez” cümlesini çok duyuyoruz. Evet, köpekler kadar disipline sokulamıyorlar ve kendi tarzlarında yaşamayı seçiyorlar. Ancak emin olun kediler de doğruyu veya yanlışı tıpkı köpekler gibi, pozitif şartlanma metoduyla öğrenebiliyor. Miço beyi örnek vereyim; yavruyken yemek sofrasında çok fazla yaramazlık yapıyordu. Ne zaman masaya doğru zıplama duruşuna geçerse, parmağımla hayır işareti yapıp, normal tonda “hayır miço” diyordum. Masaya hamle yapmaktan vazgeçtiği her zaman kedi ödülü verdim. Çok kısa bir süre sonra masaya atlamayı bıraktı.
  • Diş sağlığı bizlerde olduğu gibi, kedilerde de önem taşıyor. Çıtır formda olan kedi ödülleri dişlerin arasına girip, çıkarak tartar ve plak oluşumunun önlenmesinde yardımcı hale geliyor. Diş eti iltihabı ihtimalini de düşürmüş oluyoruz böylece.
  • Kediniz sadece tek tip ve aynı marka mamayla besleniyorsa, arada damak tadını değiştirmek yerinde karar olacaktır. Asıl mamasını hem daha keyifli yer, hem de arada yapılan kaçamağın mutluluğunu keşfeder.

Kedime Ne Sıklıkta Ödül Maması Vermeliyim?

Kedi ödüllerini bizim abur cuburlara benzetebiliriz. Bütün gün sağlıklı beslenip, sporumuzu yapabiliriz ama akşam eve gidip televizyonun karşısında dizimizi izlerken yediğimiz abur cuburun tadı bambaşka oluyor. Kedi ödül mamaları da tamamen aynı tarzda işliyor. Her ne kadar size için için miyavlasa da, günde bir çok kez verilen ödül maması faydadan çok, zarar getirir. O yüzden ne kadar hüzünlü miyavlama da duysanız, ne kadar mırıldayarak sürtünmelere maruz da kalsanız bu konuda kararlı olmalısınız.

En nihayetinde temel nokta şu; dünyadaki hiçbir kedi ödül mamasına muhtaç değil. Ama ya hakediyorlarsa? Bence kesinlikle hakediyorlar. İster uslu olduğu için, ister eğitim için veya isterse sadece keyifle bir şeyler atıştırması için ödül mamaları çok ideal bir hediye. Fakat son kez tekrar belirtmemde fayda görüyorum; kediler bizi rahatlıkla manipüle edebiliyorlar. Ödül maması söz konusu olduğunda da yumuşak karnınıza kusursuz isabetle çalışıyorlar. Ancak onun sağlığı için sınırların dışına çıkmamaya gayret edin.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz