Kedi Sahiplenme Kararına Bir Adım Kala

Komiklikleri ve sevimli halleri ile kalplerimizi fetheden kedilerle bir yaşam kurabilmek bir çok kişinin hayali. Nasıl olmasın ki! Kıvrılan kuyrukları, yumuşak tüyleri ve sonsuz sevgi sunan kalpleri ile kediler hayatımızı güzelleştiriyorlar. Üstelik bize sundukları sonsuz sevgileri tek cömertlikleri de değil, kedi sahiplenme sonrası yaşamımızda belirgin farklar yaratıyorlar.

Ancak ücretsiz kedi sahiplenme öncesi bilinmesi gerekenlerin de keşfedilmesi önem taşıyor; kedilerle birlikte yaşamanın belli sorumlulukları almak anlamına geldiği biliniyor. Siz de ücretsiz kedi sahiplendirme ilanlarını daha sık incelemeye başladıysanız seçim sırasında bazı konulara dikkat etmelisiniz.

Yaşam Evreleri Doğrultusunda Kedilerin İhtiyaçları Değişebilir

Kedi sahiplenmeyi düşünenlerin bilmesi gereken ilk şey, kedilerin yaşam evreleri doğrultusunda ihtiyaçlarının değiştiğidir. Yavru kedilerin, yetişkin kedilerin, kısırlaştırılmış veya yaşlı kedilerin metabolizmalarının ihtiyaçlarını karşılayacak kuru mamalar ile beslenmeleri gerekiyor. Sağlıklı beslenmelerinin oyun seansları ile desteklenmesi ve erken dönemden itibaren farklı kişilerle ve evcillerle tanıştırılarak sosyalleştirilmeleri önem taşıyor. Yavru kedi sahiplenme ve yetişkin kedi sahiplenme süreçlerinin kendine has farklılıkları da bulunuyor. Farklı yaşam evrelerindeki kedilerin ihtiyaç duydukları ilgi miktarı da değişiklik gösterebiliyor.

Kediler temizliklerine düşkün ve oldukça titiz canlılardır. Kumlarının ve kum kaplarının her zaman temiz olmasını isterler. Sularının her zaman taze tutulması ve beslenme rutinlerinin oluşturulması gerekir. Gün içerisindeki davranışlarının gözlemlenmesi, sağlığının yakından takip edilmesi önemlidir. Kedi sahiplenme ilanları incelirken dostlarımızın aşı takvimlerine uyum sağlanması ve veteriner hekimlerin rutin muayenelerinin aksatılmaması gerektiğinin, kedilerin maliyet doğuracak sorumluluklar yarattığının bilinmesi gerekiyor. Kedi sahiplenme kararı verdiyseniz şimdiden bilmeniz gereken tek şey ise, onunla birlikte hayatınızın güzelleşeceğidir. Geceleri patilenerek uyandırılmak, odadan odaya geçerken bile sizden ayrılmayı istemeyen bir dosta sahip olmak mutlaka yaşanması gereken deneyimlerdir.

Ücretsiz Kedi Sahiplenme İlanları ve Kedi Sahiplendirme Sözleşmesi

Kedi sahiplendirmek isteyenlerin internet üzerinden yayımladığı ücretsiz kedi sahiplenme ilanlarını inceleyerek, bulunduğunuz şehre en yakın yerlerde yapılan sahiplendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. İlan detaylarında kedilerin yaşı, ırkı, boyutu vb. konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. İncelediğiniz bazı ilanlar kedi sahiplendirme sözleşmesi yapılmasını şart olarak öne sürebilir. Hayvan sahiplendirme sözleşmelerinin temel amacı sahiplendirilecek dostlar için en doğru ve ihtiyaçlarının karşılanacağı yuvayı bulabilmektir. Bu kapsamda sözleşme dahilinde sorulan sorulara yanıt vermeniz, istenilen fotoğraf ve belgelerle birlikte iletişim bilgilerinizi sunmanız gerekebilir.

Kedi sahiplenme ilanları incelenirken ilan detaylarında kedi hakkında bilgi bulmaya çalışmalısınız. Fiziksel özellikleri kadar, karakterleri hakkında da bilgi veren ilanlar daha doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Kedi sahiplendirmek isteyenlerin de ilan verirken bu doğrultuda hareket etmesi daha faydalı olacaktır. Kedi sahiplendirmek için ilan verirken ne kadar detaylı bilgi aktarılırsa, kedilerin doğru ailelerle buluşma şansı o kadar artırılabilir.

Kedi Sahiplenmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Dostunuza ulaşmak için tercih edebileceğiniz en pratik yöntem kedi sahiplenme ilanlarını detaylı olarak incelemektir. Bazı ilanlarda “ücretsiz” ibaresi yer alsa da, ilan sahipleri ile görüşme esnasında ücret talep edilebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca güvenilir platformları tercih etmelisiniz.

Ücretsiz kedi sahiplenme ilanlarına ulaşmak için siz de Petlebi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından yayımlanan kedi sahiplendirme ilanları arasından il bazlı filtreleme yapabilirsiniz. Böylece kedi sahiplendirme Ankara, kedi sahiplenme İstanbul gibi en sık ziyaret edilen kategorilere erişim sağlayabilirsiniz. Sitede yer alan farklı filtreleme seçenekleri de kedi sahiplenme kararınızı en doğru şekilde vermenizi sağlayacaktır. Sahiplenmek istediğiniz dostunuzu bulduktan sonra, ilan sahibi ile doğrudan iletişime geçebilir, kedi sahiplenme şartları hakkında detaylı görüşme yaparak dostunuza kavuşabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz