Kedilerin Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir kedi sahibiyseniz, eminim onların inanılmaz komik hayvanlar olduğu konusunda benimle hemfikirsinizdir. Bir dakika önce derin uykudayken, bir dakika sonra evin içinde koşturduğunu görebilirsiniz.

Kedilerin Değişken Ruh Hali

Evet, kucağınızda uyumaya bayılıyorlar (Scottish Fold’lar hariç!) ama bir yandan da kafalarını kaldırıp, kolunuza dişiyle delikler açarken bulabiliyorsunuz kendinizi. Peki ciddi anlamda tutarsız mesajlar veren bu canlıların mutlu olup, olmadıklarını nasıl anlayacağız?

Kedinizin Mutlu Olduğunu Gösteren İşaretler

Her ne kadar tüm hayvanların karakter yapıları farklı olsa da, vücut dilleri belirli bazı duyguları anlayabilmemiz için bizlere oldukça yardımcı oluyor. Mutluluk ve özellikle de sağlık durumları hakkında verdikleri ipuçlarını nasıl değerlendirmeliyiz peki?

İştah

İştahlı olan kedi sağlıklıdır ve keyfi yerindedir. Fakat gereğinden fazla iştahlı ise endişelenmemiz gerekebilir. Çünkü sıkılmış, yalnız hissediyor veya depresona girmiş olabilir. Yapılan çalışmalar, tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da aşırı yemenin vücudun stres ve mutsuzlukla başa çıkması şeklinde değerlendirilebileceğini gösteriyor.

Aynı şekilde iştahsızlık konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. Tamam, her kedi iştahla yemek yemiyor olabilir burası doğal. Ancak iştahtaki anlık düşüş, ters giden bir şeyler olduğunun kesin göstergesi ve ciddi şekilde ele alınmalı.

Fiziksel Durum

Veterinere belirli aralıklarla giderek düzenli olarak genel fiziksel muayene yapılması, kedimizin sağlık ve mutluluğundan emin olmamız için en temel gereklilik diyebilirim. Çünkü hazımsızlıktan tutun, alerji veya solunum problemlerine kadar her türlü sağlık sorunu ruh sağlığını etkileyen fiziksel problemlerdir. Fiziksel sağlığı ne kadar mükemmele yakın olursa, ruh sağlığı da aynı oranda iyi olur.

Mırlama

Hepimizin en çok hoşuna giden kedi davranışlarından biri olan mırlama, onun sağlığının sempatik göstergesi denilebilir. Kucağınızdayken veya koltukta yanınızda dinlenirken için için mırlamaları huzurlu hissettiklerini anlatıyor. Bir de madalyonun öteki yüzü var; yersiz ve aşırı sert tondaki mırlama yolunda gitmeyen bir durumu anlatıyor da olabilir. Kedi, mırlamayı aynı zamanda sakatlık, ağrı veya sızı gibi çok stresli şartlar altında kendini rahatlatmak için kullanabiliyor. Bunu hafızamızda tutmakta fayda var.

Oyun Oynama İsteği

Kedinizin mutluluğunun en garanti göstergelerinden birisi de oyuna olan ilgisi. Çünkü bilim adamlarının söylediğine göre; oyun oynamak kediler için oldukça lüks bir davranış. Çünkü kediler sadece yemek ve genel sağlık durumu gibi birincil öncelikleri karşılandığı zaman oyuna yöneliyorlar. Hatta az hareket etme eğilimindeki çok yaşlı kediler dahi, en sevdiği oyuncakları gördüklerinde gözlerinde oluşan anlık parıltıya şahit olabiliyorsunuz.

Sürtünme

Kediniz size sürtündüğü zaman, sizi kendi alanı olarak işaretlediğini belirtir ve bu da onun sizin varlığınızdan duyduğu hoşnutluğu ifade eder.

Tabii bizi eşyası olarak da görüyor olabilir. Şahsen pek şaşırmazdım 🙂

Hamur Açma Hareketi

Kedilerin en meşhur alışkanlıklarından biri de biliyorsunuz hamur açma hareketi. Onların en etkin rahatlama yöntemleri arasında yer alan bu hareket, kedinin neonatal (bebeğin doğumdan ilk ayına kadar olan süreye verilen isim) dönem davranışlarından birini tekrar etmesinden kaynaklanıyor.

Anne sütüyle beslendiği zamanlarda, kediler bu hareketi annesinin memesinin etrafına uyguladığında, oksitosin hormonunu uyararak rahatlamasını ve memeden sütün kolayca akmasını sağlar. Bilim adamları, bu hareketin yetişkin kedileri bilinçaltında çocukluk dönemlerine geri döndürerek keyifli hissetmelerine aracı olduğunu düşünüyor.

Uyku Düzeni

Kedinin her yaşam evresinde ihtiyacı olan uyku süresi farklıdır. Ancak çok fazla veya çok az uyku, dikkatle yaklaşılması gereken bir sağlık sorunu olduğunu işaret edebilir. Tıpkı aşırı veya az yemek gibi, vücudun stres, acı veya depresyonla başa çıkmasındaki bir diğer yöntem de uykudur. Uyku düzenindeki göze çarpacak seviyedeki değişimler, fiziksel veya ruhsal anlamdaki sorunu gösterir.

Peki bir kedinin normal uyku süresi ne kadar olmalı? Bunun kesin bir cevabı yok ne yazıkki. Yaş ve aktivite seviyesiyle doğrudan ilişkili olmasından dolayı bunu sizin gözlemlemeniz gerekiyor. Uyku düzenindeki değişimleri hızlıca fark edebilmek için gözlem gerçekten önemli.

Temizlik

Temiz kedi mutlu kedidir. Bu kedi dünyasındaki en kesin göstergelerden biri. Duygusal veya fiziksel anlamda bir şeyler yolunda gitmediği zaman, kedimiz temizlenme alışkanlıklarından vazgeçiyor. Çünkü temizlik sırasında kedinin beyni endorfin (mutluluk hormonu) salgılanması için sinyal gönderiyor.

Peki sizi temizlemeye çalışıyorsa bu neyi gösteriyor? Gurur duyabilirsiniz, çünkü bu bir övgü! Sizi temizlemesi, aranızdaki bağın güçlü olduğunu söylemesinin yoludur.

Tuvalet Kabı

Mutlu kedi, tuvalet kabını her zaman düzgünce kullanır. Hatta şunu da eklemekte fayda var; işini bitirdikten sonra tuvalet kabından dışarı koşar adım çıkıyorsa bu daha da iyi. Çünkü tuvalet deneyimini kediler bir başarı olarak görür ve ondan keyif almaya bakar. Yavru kedilerde ben bunu çok fazla görüyorum. Sanki arkasından kovalanıyormuşcasına koşarak olay yerinden uzaklaşıyorlar. Ancak tuvalet kabından keyifsiz ve sinirle uzaklaşıyorsa veteriner zamanı gelmiş olabilir.

Bakışlar

Kedilerde bakış tarzları anlık duygusal durumları hakkında çok fazla şeyi işaret edebiliyor. Gözleri yarım kapalı ve bir yere sabit bakıyorsa kendini huzurlu ve güvende hissediyordur. Aksine, gözleri tam açık ve sizin gözünüze odaklanırken yavaşça gözlerini açıp kapatıyorsa varlığınızdan keyif duyduğu anlamına geliyor. Siz de aynı şekilde gözünüzü yavaşça kapatıp, açarak karşılık vermeyi unutmayın 🙂

Sırt Üstü Yatış Pozisyonu

Bir kedi normal şartlarda en savunmasız olduğu yeri, karnını açığa çıkarmaz. Eğer size bu şerefi verdiyse, iki sebepten dolayı bundan onur duymalısınız. Çünkü bu davranış hem saf güven, hem de huzur göstergesi.

Kedinizle beraber keyifli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz